top of page

Предизборна коалиция „ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ НАТО И ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ“

 

 

Уважаеми приятели,

Време е да обявим създаването на една нова политическа коалиция. Политическа коалиция, която е доста различна от всички, правени досега. Различна по няколко вектора.

Първо – защото това е първата в новата политическа история на страната евроскептична коалиция. Ние имаме мъжеството и достойнството да заявим публично, че България трябва да напусне НАТО и Европейския съюз, за да оцелее тя самата.

Второ – защото това е тематична коалиция. Слагаме в основата й две точки – излизане от Европейския съюз и излизане от НАТО. И около тях имаме амбицията да привлечем колкото може повече партии и организации, които изповядват тази политическа философия.

Разликата къде е? Разликата е, че ние се стремим да обединим около тези точки не политически партии от определен политически спектър, например левите, или националистите… Ние протягаме ръка към всички партии, независимо дали са леви, патриоти, националисти или крайно – десни. Важното е да искат излизане от НАТО и ЕС. Извън преследването на тези две цели, всяка от партиите си запазва правото на самостоятелни политически действия, на свободно пропагандиране на своята идеология, на свободно организационно развитие.

Името на тази коалиция… Името е кратко, точно и показателно. И провокативно:

 

„ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ НАТО И ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ“

 

Ние смятаме, че разделителните линии в обществото през следващите няколко години ще се оформят категорично по въпросите "ЗА" и "ПРОТИВ" оставането на България в ЕС и НАТО.

Нашето позициониране по въпроса е категорично, както недвусмислено показва името на коалицията. Ние сме за излизане от тези две организации. България се намира на ръба на огромна катастрофа / икономическа, политическа, морална и демографска/, и според нас няма друг правилен ход за страната ни, освен промяна на политическия курс. Има достатъчно българи, които искат същото, но нямат – към настоящия момент – свое политическо представителство.

Бъдещето на страната трябва да се базира на нейният абсолютен суверенитет. На нейната военна, икономическа и политическа независимост, както и стремеж към социална справедливост. Членството на България в каквито и да било военни или политически блокове ни носи повече вреди, отколкото ползи.

Вярваме, че българският народ има достатъчно мъдрост и може сам да определя своето бъдеще, без да получава инструкции от хора или групи, които прокарват чужди политически, икономически и военни интереси.

За разлика от останалите политически партии, ние сме БЪЛГАРОФИЛИ. И ще защитаваме интересите на България, а не на чужди държави.

Европейският съюз унищожи българската икономика, унищожи българското производство. Ние сме им необходими единствено като потребители и пазар, а не като конкуренти на техните производители. ЕС унищожава целенасочено цели сектори от селското ни стопанство, от зеленчукопроизводството, от производството на плодове. Тотално разсипа животновъдството на България! След влизането в Европейския съюз, поради неговата дискриминационна политика спрямо България, с над един милион души е намаляло населението на страната! Заради политиките на ЕС плащаме електроенергия четири-пет пъти по-скъпо от цената, която плащахме по-рано. Губим икономика, губим производители, губим работни места…

ЕС целенасочено работи срещу интересите на отделните държави, за да ги претопи. На Брюксел му трябват европейци, а не българи, гърци или унгарци, например! Прокарва се джендъризма като официална евро-политика, в противовес на традиционните и истински ценности, които българите са имали.

Ние не сме съгласни с това!

Очевидно е, че ЕС няма да се реформира, той иска да е свръхдържава, а не съюз на суверенни нации. Това не е в наш интерес. Налага се да го напуснем, за да запазим нашата идентичност и бъдеще.

Либерална Европа постепенно умира, а заедно с нея ще си заминат и народите, които останат подчинени на Брюксел. Шанс за оцеляване имат само онези, които се откъснат от това паразитно формирование, наречено Европейски съюз. Това е нашата кауза! Да изведем България извън блатото на европейската бюрокрация и унищожителните либерални ценности. Да върнем контрола върху България в ръцете на българския народ. Да направим България свободна страна!

Дошло е време разделно. България е изправена пред избор.  Ние нашия избор сме го направили. България трябва да напусне НАТО и ЕС! За нейното добро, за доброто бъдещето на децата ни!

Кирил Гумнеров

Съпредседател на коалиция „ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ НАТО И ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ“

ПРЕДИЗБОРНА ПЛАТФОРМА

на партия ПП „Българска работническо-селска партия“, БРСП,

с ПОДКРЕПАТА НА Гражданско сдружение “ОПЛОТ България“

 

Скъпи сънародници, патриоти и русофили,

Скъпи граждани и селяни на Република България,

Партията и гражданското сдружение в настоящата предизборна коалиция, възникнаха във време на кардинални промени в нашето общество. Те никога не са били управляващи в този период и никога не са спрели борбата си срещу управляващата ни колониална каста, която превърна родината ни в жалък придатък на богатите западни страни. В нашата коалиция няма хора, които експлоатират труда на други хора, ние се борим за общество без експлоатация на човек от човека, но и от държавата, за свободен труд, равенство и справедливост. Сигурни сме, че и България в бъдеще ще е такова общество, но в момента това не е на дневен ред, затова сме готови да работим и с други партии и сдружения, които са за излизане на България от ЕС и НАТО и за изграждане на близки отношения с велика и братска Русия.

В резултат на Вашите гласове БРСП, на предстоящите парламентарни избори, получи ли право на самостоятелна парламентарна група, ще се бори за следното:

 

СБЛИЖАВАНЕ С РУСИЯ

Издигаме политическа платформа, с крайно радикална и социално консервативна по своята същност идеология. Политическа платформа, основана на общата ни цивилизационна принадлежност с Русия и православните ценности. Целта е сближаване на културните, военно - политическите и икономически връзки между двата народа и преориентиране на геостратегическата политика на България и Балканите.

В края на 90-те години от миналия век, тогавашното ръководство на СССР и Русия ни прехвърли, както прехвърли Украйна, към САЩ. Просто бяхме подарени на САЩ. Повече от 30 години нашите министри се допитват за всички свои решения до посланика на САЩ. Но Русия днес се върна на световната сцена, като една от четирите полюса. При новата конфигурация на великите сили, България и българите трябва да се замислим дали бъдещето ни свързано с необятната и богата на природни ресурси Русия, няма да бъде по -перспективно от ЕС.

Да си отговорим на следните въпроси:

-Кога България беше развита индустриална държава?

-Кога България беше в състояние да воюва с Гърция и Турция самостоятелно?

-Кой ни помогна за освобождението от турско робство?

-Кой прегази гръбнака на фашизма, в България и Европа?

-По кое време от монархия станахме Република?

-Кога образованието и науката в България бяха на високо ниво?

-Кога спорта в България беляза най големите си успехи?

- и още на много, много други въпроси.

Та, заслужава си да помислим, ние избирателите, преди да посегнем към бюлетината, в кои периоди на своята история България е била в икономически и духовен възход.

БРСП, заедно с ОПЛОТ България, създадохме една истинска, безкористна, русофилска организация, която да възвърне в хората любовта и вярата им в Русия. Организация, която да обедини русофилите в страната, да обедини всички българи около идеята, че спасението на България е било и винаги ще бъде единствено Русия. Българите сме част от една велика славянска държава, говореща на стар български език и изборът ни е или да се оставим да бъдем претопени като народ под чуждо господство или да потърсим опора при най-близкия ни братски народ.

1. Външната политика на РБ ще бъде политика изградена на основите на, равноправни и взаимноизгодни отношения с всички държави.

2. Предприемане на дипломатически действия за излизане на РБ от НАТО и Европейския съюз.

3. Русия - приоритетен търговски, икономически, енергиен и военен партньор на България.

4. Признаване на избора на ЛДНР и осъждане на управляващия фашисткия режим в Украйна.

5. Признаване на Крим като неделима част от Руската Федерация.

6. Прекратяване на икономическите санкции срещу Русия.

7. Приемане на програма за развитие на държавния военнопромишлен комплекс. Търговията с оръжие – държавен монопол.

8. Прекратяване дейността на комисията по досиетата.

9. Прекратяване на договорите за чуждите военни бази и обекти на територията и акваторията на РБ, както и изпращането на военни контингенти по света, освен такива с хуманитарна и мироопазваща цел.

10. Възстановяване на военното обучение на младежите в средните учебни заведения.

11. Задължителна донаборна военна служба две години.

12. Забраняване на дейността на НПО-та финансирани от чужбина и работещи в чужди интереси.

13. Излизане на България от Валутния Борд.

14. Оставане на България извън Еврозоната и независимост на БНБ.

15. Обществените БНТ и БНР трябва да служат на обществото и по-малко на държавата. Ще настояваме за ограничаване на забавните програми и даването право на изява /всеки ден по 2 часа/ на всички извънпарламентарни партии и граждански организации за да се чуе гласа на всеки български гражданин.

16. Защита на правата и свободите на българските малцинства по света.

 

 

 

ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ДРАСТИЧНОТО НЕРАВЕНСТВО:

 

1. Унищожаване на дивия и мафиотски капитализъм в България.

2. Търсене на лична отговорност от всички участници в престъпната приватизацията от 90-те години, която унищожи всички принципи на социалното равенство.

3. Премахване на плоския и въвеждане на прогресивен данък общ доход.

4. Премахване тавана на максималния осигурителен доход.

5. Въвеждане на прогресивен корпоративен данък върху неинвестираната печалба след облагане с данъци. Премахване на преференциите по ДДС за туризма.

6. В петгодишен период, минималната пенсия да достигне 65 процента от размера на средствата необходими за издръжката на един български гражданин. За същия период максималната пенсия се замразява на 1200 лева.

7. Реализиране на по-висок темп на нарастване на минималните пенсии, за сметка на високите пенсии, като разграничителната линия е размера на средствата необходими за издръжката на един български гражданин.

8. Увеличаване на ДДС за определени луксозни стоки.

9. Безплатни лекарства за пенсионери, социално слаби и многодетни семейства за сметка на държавата.

10.Трудовото възнаграждение на Президента,членовете на Министерския съвет и народните представители да не бъде  по-голямо от три пъти средната работна заплата на заетите в реалната икономика. То няма да се актуализира на три месеца.

11. Електронизация на държавните услуги и провеждане на последователни мерки за намаляване на държавните и общински служители до 15 процента от броя на заетите по трудов договор в страната.

 

ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА:

 

1. Разработване с помощта на БАН и приемане от Народното събрание на перспективна програма, за инвестиции в структуроопределящи отрасли и предприятия, които да се превърнат в двигатели на икономиката и създаващи привлекателни работни места за завръщане на българите от чужбина в срок до края на мандата на 45то НС. Плавно увеличаване на дела на обществената собственост до 50 процента в този срок.

В това число учредяване на държавни спестовна и търговска банка, както и на държавно застрахователно дружество.

2. Превръщане на Републиканския бюджет в стимулиращ фактор за развитие икономиката на държавата.

3. Максимално задоволяване на нуждите от детски ясли, градини и училища във всички български градове и села.

4. Осигуряване на безплатни и равни условия за достъп на децата до образование, здравеопазване и култура.

5. Изграждане на евтини и качествени държавни и общински жилища, отдавани под наем на семейства до 40 годишна възраст с деца.

6. Финансова и икономическа защита на семейството, чрез семейно подоходно облагане, включително чрез връщане на част от данъка, на семейства с доходи под жизнения минимум.

7. Ограничаване на възрастта за пенсиониране до 60 годишна възраст с 35 години трудов стаж.

8. Създаване на възможност за по-ранно пенсиониране със съответно по-малка пенсия.

9. Въвеждане на диференциран ДДС за определена номенклатура от нелуксозни стоки, необходими за отглеждането на деца.

10. Осигуряване на безплатно лечение в държавните и общински здравни заведения. Премахване на изискването, обществените здравни заведение да бъдат търговски дружества.

11. Държавата да инвестира в перспективни научни разработки с практическо приложение в реалната икономика. Направените научни открития в звена, финансирани от държавния бюджет да се патентоват, като носители на патента са държавата и колективът осъществил откритието.

12. Редуциране броя на висшите учебни заведения, като държавата финансира само държавните такива. Частните учебни заведения, с частно финансиране.

13. Възстановяване позициите на професионалното образование. Полагане на системни грижи от държавата за осигуряване на високо качество на образованието и гарантиране на достъп до такова на млади хора в неравностойно положение.

14. Всеки с българско самосъзнание да има право на българско гражданство.

 

РЕШИТЕЛНА БОРБА С КОРУПЦИЯТА:

 

1. Приемане на промени в Закона за обществените поръчки с цел пресичане на възможностите за корупция, както и за гарантиране възможностите на държавата да реагира ефективно в екстремни ситуации.

2. Извършване на пълна ревизия на приватизацията и прекратяване на неизпълнените приватизационни и концесионни договори, като производството се организира от самите работници в съответното вече не частно, а ОБЩЕСТВЕНО предприятие. С пряката отговорност но всеки член на колектива за финансовите резултати на общественото предприятие.

3. Търсене на лична отговорност и наказание за тези, които умишлено унищожиха и разграбиха българската икономика и промишленост. Наказания и обезщетение от онези, които се оказаха облагодетелствани от престъпната приватизация. Те трябва да компенсират моралните и икономически щети нанесени от тях на държавата и на българския народ. Средствата, получени в резултат на това материално обезщетение, ще бъдат използвани за решаване на демографския проблем, както и за радикално увеличаване на пенсиите за по-старото поколение, създало националното богатство, което все още използваме през целия преход до сега.

4. Учредяване на държавно аптечно предприятие, което да снабдява държавните и общински здравни заведения и лекуващите се с лекарства.

Частните здравни заведения не се финансират от здравната каса  и държавата.

5. Приемане на поправка в конституцията, гарантираща равнопоставеност и еднаква защита на общественната, държавната, общинската и частната собственост.

6. Премахване на възможността за намаляване на наказанието в следствие на признаване на вината.

7. Драстично увеличаване на рестрикциите спрямо българските граждани с рецидив в битовата престъпност, неспазването на закона за движение по пътищата, както и в разпространяването на наркотични вещества.

 

ОПАЗВАНЕ НА ПРИРОДНИТЕ БОГАТСТВА:

 

1. Земята и нейните недра са неотменима собственост на българския народ.

2. Прекратяване на всички договори за концесии с олигархични корпорации, които извличат природни, енергийни и финансови ресурси от България.

3. Създаване на държавно-народни предприятия реализиращи продукцията от природните богатства, които да издават емисии от пакети акции на всеки един българин постоянно живеещ в Република България. Върху тях да има шестмесечно изплащане на дивиденти от раждането до смъртта на всеки един българин.

2. Водното богатство да стане изключителна държавна собственост, стопанисвана от колективна структура, за да се гарантира водния баланс на страната и напояването на земеделските земи.

3. Добиването на дървесина да се извършва само от държавните горски стопанства, за да се прекрати с изсичането на българските гори и корупцията в този сектор.

4. Пълна защита на невъзпроизводимите и частично възпроизводими природни обществени ресурси.

5. Предприемане на последователни мерки за намаляване депонирането на отпадъци под 50 процента и пълна забрана за внос на отпадъци с какъвто и да е произход и съдържание.

6. Конфискуване в полза на държавата на всички незаконно построени обекти върху държавна или общинска земя.

 

ЗА ИЗХРАНВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД

 

1. В краткосрочен план ще поставим акцент върху селското стопанство като сектор с къс производствен цикъл, отговорен за изхранването на българския народ, който позволява акумулирането на ресурс за промишленото развитие на страната.

2. С помощта на Селскостопанска академия разработване на перспективна програма за възстановяване на селскоктопанското производство като номенклатура, обем и качество.

3. Стимулиране износа на крайни продукти и ограничаване износа на селскоктопанска продукция като суровина.

4. Ограничаване размера на земята собственост на един селскостопански производител.

5. Организирането на държавна помощ при учредяването на земеделски кооперации от собственици на земя, създаващи поминък в местните териториални общности, за колективно владеене и обработване на земята и развитие на кооперативното дело.

6. Дотиране от страна на държавата, не на база обработваема земя, а на произведена продукция, като номенклатура и количество необходими за изхранването на българския народ.

7. Оптимизиране на веригата производител-краен потребител, чрез поетапното изграждане на държавно-общински структури за изкупуване и продажба на селскостопанска продукция.

8. Въвеждане на икономически и данъчни механизми целящи минимизирането на количеството на необработваемата земя.

9. Разработване и прилагане на митническа политика, стимулираща българското производство на селскостопанска продукция, стоки за бита и от първа необходимост.

10. Приемане на законодателни действия, насочени към минимизиране на разхищението и изхвърлянето на хранителни продукти.

 

ВЛАСТТА НА НАРОДА

 

            Отчитайки провъзгласените основни начала в член 1 на Конституцията на Република България, а именно:

„Цялата държавна власт произтича от народа.“

„ Никоя част от народа, политическа партия ... държавна институция или отделна личност не може да си присвоява  осъществяването на народния суверенитет.“

Намирайки, че през последните години управляващите буржоазни партии, все повече засилват тенденцията към авторитаризъм, слугувайки на капитала и драстично пренебрегвайки възможността, държавната власт да се осъществява непосредствено от народа и в интерес на голямата част от народа – наемните работници, ние считаме за целесъобразно следното:

1.Намаляване държавната и общинска бюрокрация и довеждането и до 22% спрямо общия брой на работещите в България, както е в Германия в момента.Започваме с предложение за премахване на длъжността „Вицепрезидент“.

2.Провеждането на национален и местни референдуми да се извършва по искане на 10 процента от българските граждани с право на глас;

3.Всяка политическа партия участвала в парламентарни избори има право на субсидия в размер 8 лева за всеки получен действителен глас;

 4.В правилника за работата на Народното събрание ще настояваме за следното:

4.1. чл.45. Народното събрание е във ваканция от 1 до 31 август и в дните през годината определени с решение на Министерски съвет за неработни;

4.2. чл.47. Всяка сесия на Народното събрание започва само с химна на РБ;

4.3. Народните представители имат право на 20 дни годишен платен отпуск.Всеки народен представител, работник и служител има право на 1 месец неплатен годишен отпуск.

4.4.чл.139. Да отпадне текста: Народните представители не могат да бъдат повиквани на военновременна служба като запасни.;

4.5.Приемане на процедура за предсрочно прекратяване на пълномощията на народен представител, поради несъвместимост, по искане на  избирателите от съответния избирателен район, чрез подписка съдържаща подписите на най-малко 50 процента от необходимите гласове за избора на един народен представител;

4.6.Народните представители получават основно месечно възнаграждение равно на три минимални заплати на наетите лица по трудово правоотношение в частния сектор, по данни на НСИ и се актуализира веднъж в годината.Народните представители не получават средства от бюджета на НС за покриване на допълнителни разходи за своята дейност;

5.Ще  предложим в Конституцията на РБ да бъдат променени следните текстове:

4.1. член 17 алинея 3 Теста да приеме следния вид: „Собствеността е неприкосновенна“.

4.2. В член 84 точка 11 да отпадне текста: „ ... както и пребиваването на чужди войски на територията на страната...“ и той да добие следния вид:

„ разрешава изпращането и използването на български въоръжени сили извън страната, както и преминаването на чужди войски през нея, само с мироопазващи цели;“

 

 

 

 

НАЦИОНАЛНА ПОЛИТИКА В ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И КУЛТУРАТА

 

1. Закон за българския език - забрана на използване на чуждици в българския книжовен език и в българските СМИ.

2. Спиране на новините по БНТ на всеки друг език освен български.

3. Прекратяване на опитите за пренаписване на българската история и омаловажаване достиженията на хилядолетната ни цивилизация. Защита на неподправената българска история на световно ниво, използвайки най-модерните информационни технологии.

4. Възстановяване и укрепване на традиционните български ценности в културата, науката и образованието - възпитание на любов към България и признателност към Русия, принадлежност към източно-православния християнски свят.

5. Държавата не трябва да се оттегля и експериментира с културата и образованието. Това води до унищожаване на абсолютни ценности за нашия народ - Бог, Родина, семейство, паметта на нашите предци и нашите победи. България определя нашата културна идентичност, свързана с източноправославния и славянски свят.

6. Влиянието на България в света в сферата на науката и културата трябва постоянно да нараства. Ние сме една от малкото световни цивилизации, които са съществували в продължение на повече от 1300 години запазили  името на своята държава и народ. България няма право да се оттегли в себе си, да се откаже от историческата си мисия, да забрави за своя принос към световната история и култура.

7. Борба за признаване на историческата роля на хилядолетната българска цивилизация в света. Продължаване на културната политика и делото на Людмила Живкова.

 

Скъпи граждани на Република България,

Скъпи работници, селяни, патриоти и русофили,

 

Свободата въобще, както и освобождаването на работниците от експлоатацията на капитала не идват даром. За тях е необходима борба. Парламентарните избори са едно от полетата на тази борба. Ето защо, обръщайки се към Вас с тази предизборна платформа, ние ви призоваваме, вземете участие в тази борба като гласувате и с вашия глас изберете вашите представители, които ще защитават вашите интереси, а не интересите на капитала, не на думи, а на дело, вашите представители, които няма да влязат в съглашателство с капитала.

 

На наемните работници не е нужен „добър“ капитализъм. На наемните работници е нужно премахването на капитализма.

 

14.01.2021г.                                                        

Четете, приятели! Тази предизборна програма на Павел Грудинин, може лесно с малки промени да бъде предизборна програма на една лява коалиция. Успех за Грудинин!


20 шагов Павла Грудинина. Кандидат в президенты России обращается к каждому
10.01.2018 134 комментариев Заявления
Я уверен, что опираясь на команду левых и национально-патриотических сил России мы можем и должны одержать победу на выборах Президента. Решив эту задачу, опираясь на поддержку народа, мы вновь сделаем наше Отечество сильной и могучей державой, преодолеем бедность, обеспечим достойную жизнь граждан.

Для этого будут реализованы следующие основные меры.

1. Смена экономической стратегии. Приоритетом станет благополучие широких народных масс, а не кучки олигархов, интересы простого человека, а не рвачество «жирных котов». Для этого нужен крутой поворот от олигархического капитализма к социальному государству. Мы поставим богатства России, ее природные, промышленные и финансовые ресурсы на службу народу. Проведём национализацию стратегически важных и системообразующих отраслей промышленности, электроэнергетики, железных дорог, систем связи, ведущих банков. Государство вернет себе монополию на производство и оптовую продажу этилового спирта. Это даст импульс развитию и принесет казне триллионы рублей ежегодно; позволит сформировать бюджет развития вместо бюджета обнищания и деградации.

2. Восстановление экономического суверенитета России. В кубышке правительства несколько триллионов рублей. Но эти колоссальные средства переданы в управление иностранных финансовых организаций. Те триллионы рублей, что хранятся в банках и долговых обязательствах США, мы сделаем капиталовложениями в производство, науку и образование. Новая власть избавит российскую экономику от тотальной долларовой зависимости. Создаст финансовую систему в интересах государства и граждан страны. Мы ограничим доступ иностранного спекулятивного капитала к российскому рынку. Откажемся от участия в ВТО, ведь за 4 года пребывания в этом экономическом карцере мы получили более триллиона рублей прямых убытков и 5 триллионов – косвенных.

3. Кредитные ресурсы – на восстановление экономики. С этой целью снизим банковский процент. Пресечем дикий вывод капиталов за рубеж. Сконцентрируем все свободные средства для инвестиций в отечественное производство и в человека. Откроются возможности для масштабных вливаний в экономику, для поддержки малого и среднего бизнеса, народных и коллективных предприятий. Прекратится их удушение в интересах крупных сетевых кампаний с иностранными владельцами. Денежная система обеспечит предоставление долгосрочного дешевого кредита.

4. Новая индустриализация, модернизация экономики и её вывод на инновационные рельсы. Предстоит опереться на науку и новые технологии. Заняться активным развитием отраслей, которые обеспечивают технологический прогресс: микроэлектроники, биотехнологий, робототехники и станкостроения. Долю обрабатывающей промышленности мы доведем с нынешних 15-20% до 70-80%, как в передовых странах мира.

5. Обеспечение продовольственной безопасности России, преодоление ситуации, когда значительная часть продовольствия ввозится из-за рубежа. Программа устойчивого развития села даст ему новую жизнь, возродит крупное сельхозпроизводство и социальную инфраструктуру в сельской местности. На эти цели мы направим не менее 10 процентов бюджетных расходов. Мы вернем ГОСТы и введем уголовную ответственность за фальсификацию продуктов питания.

6. Наша историческая задача – обеспечить возрождение «провинциальной» России. Мы проведём выравнивание возможностей региональных бюджетов. Осуществим газификацию страны. Гарантируем поддержку малых городов, поселков и сельских поселений. Обеспечим возвращение в них школ, больниц и иной социальной инфраструктуры. Развернём бесплатное для граждан подведение газа, электричества, воды и канализации к частным домам в малых городах и селах.

7. Контроль над ценами на основные продукты и товары первой необходимости, на тарифы ЖКХ. Мы ограничим аппетиты естественных монополий, прекратим спекулятивный рост цен на жизненно необходимые товары и услуги. Снизим цены на лекарства и тарифы на все виды транспортных перевозок. Поборы за капитальный ремонт будут отменены. Тарифы ЖКХ не должны превышать 10 процентов дохода семьи.

8. Налоги – в интересах справедливости и развития. Подоходный налог на богачей вырастет, а для малоимущих будет отменён. Налоговая система станет стимулировать инвестиционную и инновационную деятельность предприятий. Будет ликвидирован налог на добавленную стоимость, удушающий нашу промышленность. Мы отменим транспортный налог и систему «Платон».

9. Восстановление гарантий на труд и 8-часовой рабочий день, обеспечение людей работой и приличной зарплатой. Минимальная заработная плата составит 25000-30000 рублей. Человек труда станет достойно зарабатывать, достойно отдыхать и восстанавливать свои силы. Мы вернём гарантии трудоустройства молодежи. Выпускники государственных ВУЗов получат гарантированное первое рабочее место. Будут запущены масштабные программы переобучения и повышения квалификации.

10. Разрушение социальной сферы будет остановлено. Мы гарантируем бесплатность и качество среднего и высшего образования и медицинского обслуживания. Вернем ежегодную бесплатную диспансеризацию. Установим нормативы финансирования науки, образования и здравоохранения – не менее 7% от ВВП для каждой отрасли. Государство возьмет на себя все расходы по лечению тяжелобольных людей, особенно детей. Физическая культура и спорт станут достоянием народа, важнейшим средством укрепления здоровья нации.

11. Материнство и детство получат всемерную поддержку. Мы восстановим систему дошкольного воспитания, гарантируем место для ребенка в детском саду и в группе продленного дня в школе. Реальностью станут развитие массового детского спорта, бесплатные кружки и творческие студии. Мы приравняем ежемесячное детское пособие к прожиточному минимуму ребенка. Выплата ежемесячного пособия увеличится с полутора до трех лет. Государство будет субсидировать производство детских товаров.

12. Гражданам – достойные пенсии. Мы незамедлительно примем закон о «детях войны». Сохраним нынешний возраст выхода на пенсию. Вернём индексацию пенсий работающим пенсионерам. Отменим понижающий коэффициент 0,54 для военных пенсионеров. Гарантируем среднюю пенсию по старости – не менее 50% от средней зарплаты.

13. Мы защитим духовное здоровье нации. Возродим отечественную культуру. Окажем всестороннюю поддержку музеям, театрам, библиотекам.

14. Мы гарантируем массовое строительство качественного и доступного жилья. Введем обеспечение квартирами или домами молодых семей, ликвидацию ветхого и аварийного жилья. Развернем массовое строительство жилья по себестоимости и предоставление его семьям с детьми в рассрочку, без ростовщического процента. Ставки по ипотеке будут снижены до 3-4%. Многодетные и молодые семьи получат беспроцентный целевой заём на срок 30 лет. С «уплотнительной» застройкой будет покончено.

15. Обуздать жадность ростовщиков. Мы обеспечим долговую амнистию для жертв «микрофинансовых организаций». Поддержим «валютных ипотечников». Будет введена уголовная ответственность за втягивание в кабальные сделки, запрет на «коллекторскую» деятельность и переуступку долговых обязательств граждан.

16. Обеспечить защиту природы. Мы введём запрет как на приватизацию, так и на долгосрочную аренду лесных и водных угодий. Практика перевода лесов и парков в земли под строительство будет пресечена.

17. Гарантировать обороноспособность и безопасность страны, высокий научно-технический уровень оборонной промышленности. Существенно повысятся боеготовность Вооруженных Сил, престиж военной службы и правоохранительных органов.

18. Справедливый суд будет на стороне закона, гражданина и общества, а не олигархата. Мы гарантируем реальную независимость суда и следственных органов от органов исполнительной власти, обеспечим выборность судей, распространим компетенцию судов присяжных на дела об «экстремизме», по 282-й «русской» статье, по коррупционным преступлениям высших должностных лиц. Невинно осужденные патриоты Отечества будут освобождены и реабилитированы. Аналогично рядовые «болотные» сидельцы – в отличие от провокаторов, лжесвидетелей и организаторов незаконных действий.

19. Восстановление системы народовластия и народного представительства. Мы вернем народу право на референдумы по важнейшим вопросам. Парламент будет не послушным штамповщиком законов, спущенных сверху, а собранием народных представителей. Его компетенция будет расширена. Президент станет подконтролен и подотчетен народу и парламенту. Будет упрощена процедура его импичмента. Никто не будет иметь право быть президентом более двух сроков по 4 года за всю жизнь. Будет учрежден Высший государственный совет, без одобрения которого не сможет приниматься ни одно принципиально важное решение Президента страны. Выборы на всех уровнях станут подлинно равными и свободными, с жестким пресечением любых нарушений и махинаций при подведении итогов.

20. Повышение качества государственного управления. Мы поднимем ответственность президента за формирование кабинета министров, и ответственность правительства за свои действия. Утверждение состава правительства будет происходить в Государственной Думе. Кандидатуры на все министерские посты будут публично обосновываться президентом. Центральный банк заработает как подконтрольный и подотчетный орган госвласти, мотивированный на промышленное развитие. Счетная палата станет высшим и подлинно независимым контрольным органом. Пресечение коррупции не на словах, а на деле даст и экономический, и морально-политический эффект.

С уважением, Павел Грудинин

По материалам https://kprf.ru/

 

Грудинин встретился с доверенными лицами и представителями общественности

YOUTUBE.COM

ХаресванеПоказване на още реакции

Коментар

Споделяне

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2009
 
  
С решение от 02.06.2009 г.на Националния Комитет, Българската работническо-селска партия подкрепи Политическото движение „Социалдемократи” в изборите на 05.07.2009 г. За целта на 06.06 в София беше подписано съответното политическо споразумение.
Наши кандидати за народни представители има в Добрич, Варна, Шумен, Русе, Ямбол и Плевен. На престижното второ място имаме кандидати в Добрич, Шумен и Ямбол.
БРСП приема предизборната програма на ПД „Социалдемократи”. Призоваваме всички членове и симпатизанти на партията  да гласуват с бюлетина № 13. Там където  движението има издигнати мажоритарни кандидати, моля да се гласува за тях. В останалите МИР, където нямаме издигнати мажоритарни кандидати да се гласува по съвест.

П Р Е Д И 3 Б О Р Н А  П Р О Г Р А М А 
Н А ПОЛИТИЧЕСКО ДВИЖЕНИЕ
«С О Ц И А Л Д Е М О К Р А Т И»
БЪЛГАРИЯ ИМА ПО-ДОБЪР ПЪТ!
България върви назад. Фактите:
  1. Демографски колапс, довел до намаляване на нацията с над 1 млн. и 400 хиляди за последните 20 години;
  2. Грубо погазване на принципите на демокрацията;
  3. Провеждане на „поземлена реформа", която доведе до необработване на 43% от българската земя;
  4. Провеждане на криминална приватизация, която лиши националния ни бюджет от над 50 милиарда лева;
  5. Формиране на мафиотски структури, които прераснаха в политико-икономическа мафия и обособяване на българската олигархия;
  6. Функциониране на олигополни и картелни структури в икономиката, които нарушават пазарните механизми;
  7. Организирано ограбване на ДДС и лишаване на националния бюджет от милиарди левове;
  8. Усвояване на едва 0.7% от европейските фондове;
  9. Намаляване на пенсиите на 2.5 милиона българи въз основа на точковата система, което силно ограничи тяхната покупателна способност;
  10. Несправедлива данъчна и осигурителна система (доминация на косвените данъци, отмяна на данък наследство, въвеждане на плоския данък, поемане на над 1 /3 от осигуровките от бюджета и др.), която доведе до драстично социално неравенство -10% от населението са неимоверно богати, 60% - бедни и 30% живеещи на ръба на екзистенц-минимума;
  11. Неефективни системи на здравеопазване и образование.
Всичко това е в резултат на:
  1. Липсата на компетентно управление на държавните институции и обществените и природни ресурси;
  2. Огромна корупция, която залива всички етажи на властта;
  3. Неефективно функциониране на администрацията, съда и полицията
и най-вече на факта, че
  1. България е единствената страна в Европа без национална доктрина (национална стратегическа програма на развитие), която да очертае пътищата и средствата, с които да осъществим нашето успешно развитие през следващите 10-15 години.
Национална доктрина, основаваща се на:
- Българската национална идея;
- Българския национален идеал: „Свободна, независима, демократична и благоденстваща България, духовна обединителка на българската нация и опора на българите по света";
- Българските национални интереси.
Българското общество е на кръстопът в избора си дали да остане подвластно на статуквото, което го тласка към неефективен, олигархичен модел на функциониране на държавата, обществото и икономиката или да извърши коренна промяна и да стане част от модерния свят.
Ние ще работим за промяна и за защита на българските национални интереси! НАШИТЕ КОНКРЕТНИ ПОЛИТИЧЕСКИ ЦЕЛИ
  1. Да участваме в градежа на модерния, глобализиращ се свят, запазвайки, съхранявайки и развивайки националната идентичност на българите;
  2. Да изградим модерна икономика, основана на знание, иновации и свобода на частната иницитива;
  3. Да възстановим и развиваме основни принципи и механизми на демократичния процес в страната и доверието на гражданите във върховенството на закона и публичните институции;
  4. С общи усилия на цялото общество да преодолеем ширещия се национален нихилизъм и национално противопоставяне, да работим за консолидиране на националната идентичност, да създаваме и развиваме чувството на национална гордост и достойнство в българското общество;
  5. Да участваме в управлението на страната като предложим промяна на олигархичното статукво и нова политическа култура;
  6. Да възстановим доверието на нашите партньори от ЕС и НАТО и да дадем нови възможности пред модернизацията и демократизацията на страната;
  7. Да поведем безкомпромисна борба срещу корупцията, организираната престъпност и политико-олигархичната клика, управляваща страната ни, като изправим виновниците пред съд;
  8. Да възстановим социалната справедливост в обществото ни като представим конкретни политики в социално-икономическата и финансовата сфера.
НАШИТЕ ПРИОРИТЕТИ
Гарантирани доходи и социална справедливост Спешни мерки срещу икономическата криза
Икономика на знанието - иновации, образование, модерни технологии, свободна
частна инициатива

НИЕ СЕ АНГАЖИРАМЕ С ПОЛИТИКИ:
ЗА ЗАПАЗВАНЕ, ГАРАНТИРАНЕ И УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДОХОДИТЕ И ПЕНСИИТЕ
- замразяване на заплатите за период поне от две години по време на икономическата криза;
ЗА ДЕЦАТА И СЕМЕЙСТВОТО
и повече деца) - еднократната помощ за бременност и раждане да се удвои на 500 лева, а за всяко следващо дете - да се увеличава с по 250 лева;
съответсвие на броя на построените жилища и броя на училищата и детските градини;
ЗА СОЦИАЛНА ИНТЕГРАЦИЯ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
като се прехвърлят повече отговорности на общините;
НАЦИОНАЛНА АНТИКРИЗИСНА ПРОГРАМА
Мерки на макрониво
които да се финансират временните бюджетни дефицити;
* Окрупняване  и  цялостно  реформиране  на  системата за управление на
средствата от Структурните инструменти на ЕС; o Създаване на работещи системи за вътрешен контрол, които да осигурят
прозрачност и обективност при провеждането на тръжните процедури за подбор
на проектите;
* Спешно решаване на проблема с ниския административен капацитет на звената за мониторинг и контрол на изпълнението и финансово управление. Спиране на политическите назначения и изграждането на професионална администрация, която да притежава достатъчно компетентност и мотивация с цел ускоряването на извършване на плащанията по вече започнатите проекти и на реалното усвояване на средствата;
* Създаване на независимо специализирано звено на директно подчинение на Министерски съвет, което да прави неочаквани проверки както на работата на администрацията на Управляващите органи при провеждане на тръжни процедури, така и на бенефициентите по договорите, намиращи се в процес на изпълнение. Всички нередности, на които се натъкне това звено ще се изпращат в прокуратурата за предприемане на съответните мерки;
* Незабавно стартиране на тръжните процедури по най-голямата Оперативна програма - „Транспорт". По този начин ще се реши проблема с изграждането на част от най-големите инфраструктурни проекти.
Мерки на микрониво
       I
ЗА ПРОСПЕРИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ И ПОДКРЕПА НА КЛЮЧОВИ ОТРАСЛИ НА
ИКОНОМИКАТА
* Изграждане на магистралите Тракия, Хемус и Черно море - чрез осигуряване на
средства от  структурните  и  кохезионния  фондове  на  ЕС  и приоритен
ангажимент от страна на държавата;
* Прозрачност и стриктен контрол върху сроковете и условията за изпълнение на
вече започнати обекти (напр. автомагистрала Люлин);
* Изграждане на втория мост на р.Дунав в района на Видин-Калафат;
* Изграждане на тунел под вр.Шипка, който да улесни транспортните връзки
между северна и южна България;
 
ЗА ЗДРАВЕТО НА ВСИЧКИ
 
ЗА МОДЕРНО ОБРАЗОВАНИЕ НА НАШИТЕ ДЕЦА
 
ЗА ЧИСТА И ЗДРАВОСЛОВНА ОКОЛНА СРЕДА
ЗА РАЗВИТИЕ НА СПОРТА В СТРАНАТА
ЗА ЗАПАЗВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРСКАТА КУЛТУРА
ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА КРИЗАТА В ДЕМОКРАЦИЯТА В СТРАНАТА
 
ЗА БЕЗКОМПРОМИСНА БОРБА СРЕЩУ КОРУПЦИЯТА И ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ И НЕЗАВИСИМА СЪДЕБНА СИСТЕМА
ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ В ЕДИН СВОБОДЕН, СИГУРЕН И СПРАВЕДЛИВ СВЯТ
(ДАНС) под прекия контрол на Парламента. ДАНС, заедно с Независимата антикорупционна агенция следва да станат стожери на борбата срещу организираната престъпност, която вече заплашва нормалното функциониране на Държавата;
Юни, 2009
    • Увеличаване на минималната работна заплата до 450 лв. - 300 лв. от 01 януари 2010 г. и изпреварващо спрямо инфлацията увеличаване до 2013 г., но не по-малко от 15% годишно;
    • Увеличаване на пенсиите с до 300 лева до 2013 г. - повече от 40% като годишно нарастват с темпа на инфлацията и ръста на БВП, но не по-малко от 10%;
    • Еднократно увеличаване на пенсиите с до 70 лв. (10%) от 01 януари 2010 г.;
    • Увеличаване на минималната пенсия до 200 лв. през 2013 г.;
    • Средната работна заплата за страната да достигне 900 лв. до 2013 г.
    • Замразяване цените на парното, електричеството и водата за гражданите за период поне от две години - до отминаването последствията от икономическата криза
    • Недопускане на съкращения и намаляване доходите на държавните служители
    1. Колективното трудово договаряне следва да бъде основният механизъм за запазване и увеличаване доходите на работещите.
    1. Децата и семейството следва да се превърнат в център на държавната политика. Всяко ключово решение следва да се преценява от гледна точка на въздействието върху децата;
    2. Стимулиране на младите семейства с деца с до 1000 лв. годишно чрез въвеждане на семейно подоходно облагане;
    3. Данъчни облекчения за семействата с деца - освобождават се от данък върху доходите лица, чиито доход на член от семейство/домакинство с деца е по-нисък от нормалната издръжка на живота, определен от НСИ/синдикатите (за 2008-460 лв.);
    4. Приоритетно изграждане на детски градини по специални държавни програми -до обхващането на 100 % от децата от системата на предучилищното възпитание и подготовка;
    5. Безплатни лекарства за деца до 12 години;
    6. Безплатни държавни програми за редовна профилактика и наблюдение на детското здраве;
    7. Мораториум върху приватизацията на държавната и общинска база за отдих на деца и ученици;
    8. Премахване на финансовата дискриминация спрямо многодетните семейства (3
    1. Увеличаване на месечните детски добавки: за 1 дете - 50 лева; за 2 деца - 150 лв.; 300 лв. - за трето дете и обвързването им с критерии за пълноценно социално и образователно развитие на децата;
    2. Създаване на осигурителен статут „многодетна майка-домакиня" като държавата поема осигуровките на база средна работна заплата за страната и този статут, също така, да е обвързан с критерии за пълноценно социално и образователно развитие на децата;
    3. Градоустройство съобразено със социалните нужди на семействата - да има
    1. Спиране на досегашния геноцид над най-онеправданата социална група в българското общество - хората с увреждания, като се разработи четиригодишна програма за тяхната интеграция;
    2. Минималният размер на социалната пенсия за инвалидност да бъде равен на минималната работна заплата. Държавата да гарантира ниво на доходи за хората с увреждания, което да отговаря на техните специфични нужди;
    3. Разработване на специална лекарствена политика предназначена за хората с увреждания. От началото на 2010 г. да се създаде специализиран фонд за целта, чрез който да се финансира осигуряването на безплатни лекарства и пълно покриване на скъпоструващо лечение, когато се налага такова;
    4. Осигуряване на пълна архитектурна и социална достъпност за хората с увреждания до 2013 година - адаптиране на пътищата, транспорта, обществените сгради, туристическите обекти, социалната и комуникационната инфраструктура за хора с увреждания според европейските стандарти;
    5. Премахване от 2010 г. на митата за внос на помощни технически средства за хората с увреждания, както и налаганото ДДС от 20% върху тях;
    6. Законодателно да бъдат задължени работодателите с персонал над 20 човека, да наемат на работа хора с увреждания, които да бъдат най-малко 10 на сто от общия персонал на фирмите;
    7. Насърчаване и осигуряване на условия за самостоятелна стопанска инициатива за хората с увреждания;
    8. Преструктуриране на НЕЛК и ТЕЛК, като се създадат съответно национална и териториални специализирани комисии, които да включат в своя състав - лекари, педагози, психолози, социални работници. Целта е социалната политика, насочена към хората с увреждания да не почива единствено върху експертиза за нивото на работоспособност, а и върху оценка на увреждането и реалните възможности на отделните лица за социална интеграция;
    9. Въвеждане на бърза процедура при обжалване на решенията за оценка на уврежданията;
    10. Преструктуриране на специализираните предприятия за хора с увреждания, така че тяхната продукция да стане конкурентоспособна на свободния пазар, а не да се разчита на държавни субсидии. Този процес да завърши до началото на 2012 година;
    11. Премахване от началото на учебната 2009-2010 година дискриминационнната практика да има забранителните списъци в средните и висшите учебни заведения, които забраняват изучаването на определени специалности от хора с увреждания;
    12. Да се увеличат средствата за субсидиране на национално представителните организации на хора с увреждания и за хора с увреждания, като финансирането да става на базата на доказана ефективност на програмите и проектите на тези организации;
    13. Да започне процес на децентрализация на политиката за хората с увреждания,
    1. Промяна на статута на сегашната Агенция за хората с увреждания, като законодателно се регламентира създаването на Държавна агенция за хората с увреждания, която да бъде първостепенен разпоредител с бюджетни средства. Новата агенция да започне да функционира от 2010 г., като на нея се подчини цялата политика за хората с увреждания.
    1. Основни цели на нашата антикризисна програма - защита на доходите на населението, запазване на финансовата стабилност, стабилизиране на икономиката и запазване на работни места;
    2. Запазване на валутния борд до влизането в Еврозоната (европейския валутен механизъм);
    3. Средносрочен хоризонт за въвеждане на еврото - 2013-2015 г.
    4. Промяна на философията на бюджетната политика - от политика на бюджетни излишъци, които впоследствие се приватизират от фирми, близки до властта, преминаване към обоснован, широко балансиран бюджет, допускащ временни дефицити;
    5. Сключване на споразумения с МВФ и с европейски финансови институции, с
    1. Кризата предполага засилване и ролята на БНБ, която следва да получи възможност при определени условия да рефинасира краткосрочно търговските банки с оглед нормалното функциониране на паричния пазар;
    2. Намаляването на лихвените равнища за гражданите и фирмите ще бъде най-осезаемата позитивна последица от нормализирането на паричния пазар;
    3. Новата бюджетна политика изисква и нова стратегия за управление на държавния дълг, както и изменяне на данъчната политика и рационализиране на разходната част на бюджета;
    4. Размразяването на средствата по европейските фондове за страната ни, което едно ново прореформаторско мнозинство би постигнало, е един от основните механизми за достъп до финансов ресурс по време на кризата. Мерките, които предлагаме в тази насока:
    1. Изкореняването на корупционните практики се превръща в едно от решаващите условия за макроикономическа стабилизация;
    2. Пресичане източването на публични обществени средства от бюджета (загубите от афери с ДДС са за близо 2 млрд. лева на година) - прилагане на принципите на електронното правителство в областта на данъчната система, което означава създаване на единна информационна система за цялата финансова сфера -данъчна, митническа и осигурителна администрация. Това би ограничило сериозно злоупотребите с ДДС, възлизащи в момента за близо 2 млрд. лева на година и другите форми на данъчни измами и неплащане на данъци, би повишило приходите с 20-30 процента и е алтернатива на орязването на разходите;
    1. Възстановяване на социалната справедливост в обществото ни - отмяна на ретроградния плосък данък и заменянето му с прогресивно подоходно облагане с три скали;
    2. Намаляване на данък общ доход за хората с най-ниски доходи: 0% за месечни доходи до 500 лева; 10% за месечни доходи от 1000 до 3000 лева и 20% за месечни доходи над 3000 лв.;
    3. Намаляване на цените на основни хранителни продукти чрез диференцирана 7% ставка ДДС на стоките от първа необходимост - хляб, мляко, месо, детски храни;
    4. Възстановяване на социалната справедливост и възможността за равен старт в живота - възстановяване облагането на големите наследства над 1 млн. лева с данък от 25 %;
    5. Намаляване цените на лекарствата - чрез въвеждане на диференцирана ставка с по-нисък размер на ДДС върху лекарствата и някои медицински консумативи;
    6. Данъчни облекчения за хронично болни хора с тежки заболявания;
    7. Премахване на наказателните лихви при предсрочно погасяване на ипотечни кредити;
    8. Защита на гражданите, ползвали ипотечни кредити - въвеждане на принципа „за един кредит отговаря едно имущество" т.е. недопускане на възможността при рязък спад на цените на недвижимите имоти и невъзможност за обслужване принудителното изпълнение на банките да се насочва и към други недвижими имоти и имущества на длъжника;
    9. Предпазване от фалити и защита на фирмите, изпитващи финансови затруднения - оздравяването им чрез въвеждане на специално законодателство - „предпазен конкордат". Целта на предпазния конкордат е да санира фирмата чрез конституиране на съвет на кредиторите, опрощаване на част от дълговете, разпродаване на ненужни активи, нови обезпечения на част от задълженията, неизискуемите задължения става изискуеми или по-общо - съставянето на един превантивен оздравителен план на производителите и търговците, заплашени от фалит. Всяка фирма, която е спряла плащанията или има вероятност да ги спре би могла да се възползва от предпазния конкордат и да поиска прилагането му от съда;
    10. Ускорена електронизация на обществените услуги като гаранция за прозрачност на използването на обществените финансови средства и намаляване на корупцията - електронно правителство, електронно здравеопазване, публични електронни регистри и др.;

      II
       
    1. Възстановяване на 80% от ДДС преди приключване на данъчната проверка за фирмите, които са с добра репутация и доказано поведение на добри данъкоплатци;
    2. Строга фискална дисциплина - въвеждане на общонационална електронна система за постоянен мониторинг и отчет на всички задължени лица чрез електронни карти по няколко основни критерия: погасени данъчни задължения; набрана сума по пенсионно осигуряване - задължителни вноски по ДОО; набрана сума - вноски по здравно осигуряване; допълнителни вноски  по пенсионно/здравно осигуряване
    3. Драстично ограничаване на разрешителните и лицензионните режими, които спъват бизнес-активността и създават предпоставки за корупционни механизми;
    4. Приемане на закон за браншовите организации и отстъпване регулирането на част от тези режими на тях;
    5. Активни мерки на пазара на труда - обучение, квалификация и преквалификация на безработните граждани в трудоспособна възраст; широко приложение на принципа за учене през целия живот и усъвършенстване на квалификацията на работещите;
    6. Подпомагане на малкия и средния бизнес - чрез оперативна програма „Конкурентноспособност" осигуряване на техническа помощ за въвеждане на системи за управление на качеството, стандартите за безопасност на труда и за опазване на околната среда;
    7. Насърчаване на иновтивността на фирмите - осигуряване на средства от европейските структурни фондове за насърчаване на развойната дейност на предприятията чрез консултантска помощ и съфинансиране при закупуване на оборудване;
    8. Продължаване на политиката за приоритетно финансиране на научните изследвания и иновациите чрез едноименния фонд и достигане на държвното финансово участие за научно-изследователска и развойна дейност до 1% (европейският стандарт) от БВП.
    1. Приоритетно усвояване на 1 милиард и 600 милиона евро по оперативна програма „Регионално развитие";
    2. Изграждане на националната пътна инфраструктура (по най-голямата оперативна програма на ЕС - „Транспорт" управляващите досега не са договорили нито едно евро!):
    1. Подобряване на условията за стартиране и развитие на бизнес дейности на местно ниво - осигуряване на възможности за достъп до огромното богатство от културно-исторически обекти и места позволяващи развитието на екологичен, селски и балнеологичен туризъм чрез реконструкцията и рехабилитацията на второкласните, третокласните и четвъртокласните пътища;
    2. Подобряването на състоянието на ВиК-сектора е ключово значение за устойчивото развитие на регионите - изпълнение на европейските директиви за наличието на пречиствателна станция за отпадни води на всеки 10 000 човека; подмяна на остарялата и прокарване на нови канализационни мрежи;
    3. Ускорена реализация на екологичните проекти за построяване на заводи за преработка на отпадъци и за доизграждане на необходимите 20 регионални депа за отпадъци с финансовата подкрепа на средствата по ОП „Околна среда";
    4. Утвърждаване статута и възможностите на България като ЕНЕРГИЕН ЦЕНТЪР НА БАЛКАНИТЕ;
    5. Подкрепа на проекта за реализацията на нова ядрена мощност в страната - АЕЦ „Белене" и стартиране на преговори с Европейската комисия за значително по-големи компенсации от Европейския съюз за затворените 3-и и 4-и реактори на АЕЦ „Козлодуй";
    6. Изграждане на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй";
    7. Мораториум върху по-нататъшната приватизация на енергийните дружества;
    8. Премахване на частния монопол върху тока - конкретни и обосновани действия за възстановяване на мажоритарната собственост на българската държава в електроразпределителните дружества
    9. Изграждане на нови възобновяеми енергийни източници с финансовата подкрепа на средствата по действащите оперативни програми на ЕС;
    10. Превръщане на Български енергиен холдинг във водеща енергийна компания в страната и региона, включително и чрез придобиване от нея на нови активи;
    11. Диверсифициране на източниците на доставка на природен газ в страната;
    12. Пълна подкрепа при реализацията на проекти и инициирането на необходимите данъчни промени за предприятия и фирми, въвеждащи нови енергоспестяващи системи и енергийно ефективни технологии в производството си, чрез въвеждане на нормативна възможност за преотстъпването на данък печалба за период от 3 до 5 години;
    13. Пълна прозрачност и публичност при определяне на цените на горивата, топло- и електроенергията и водата - Държавната комисияза енергийно и водно регулиране ще бъде задължена да публикува методиката си за определяне на цените и критериите за признаване на разходите на отделните дружества-доставчици на комунални услуги;
    14. Увеличаване на субсидиите за българското селско стопанство - чрез провеждане на национално-отговорна политика за изравняването на субсидиите от ЕС за всички страни-членки;
    15. Окрупняване на земеделските земи - създаване на държавна компания земя, която да има възможността да изкупува земи и да ги комасира;
    16. Премахване на бюрократичните пречки за получаване на субсидии - опростяване на процедурите, формуляри и кандидатстване чрез Интернет, обективни критерии за разпределяне на европейските средства;
    1. Увеличаване средствата за здравеопазване - да достигнат от сегашните 4.0%-4.2% до 6% от БВП /средно ниво за ЕС/ до 2013 година;
    2. Запазване на статута на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), като гарант за основния пакет здравни услуги за гражданите;
    3. Стимулиране на конкурентното начало в здравното осигуряване чрез допускането на доброволни частни здравно-осигурителни фондове до част от задължителните осигурителни плащания на гражданите. Въвеждане от 2010 година на следното разпределение на задължителните здравни осигуровки - 50% по закон се внасят в НЗОК, а останалата част осигуреният сам определя къде да внася;
    4. Ускорено въвеждане на електронно здравеопазване - до края на 2010 г. -интегрирана здравна информационна система, електронни здравни карти, електронни здравни досиета на пациентите, национален интернет портал за дистанционно консултиране и здравни услуги;
    5. Намаляване на здравноосигурителните вноски за хората с ниски и средни доходи и реално въвеждане на приниципа за социална солидарност в здравната система - въвеждане на "стръмна скала" на здравноосигурителните вноски в зависимост от размера на доходите на хората, както е в повечето от развитите социални държави: 2% за най-ниските доходи и 12% за най-високите. Така ще усилим ефекта на солидарността в обществото, при който гражданите с по-високи доходи внасят повече средства в здравноосигурителната система при гарантирани повече специализирани здравни услуги за тях;
    6. Увеличение на трудовите възнаграждения на медицинския персонал с до 30% до 2013 година;
    7. Ускорено пренасочване на бюджетни средства към доболничната помощ и превенцията на заболявания до изравняване с разходите за болнична помощ. Извънболничната помощ да поеме по-голяма част от лечението на хроничните заболявания. Това ще помогне за намаляване на разходите в здравната система като цяло, защото хоспитализацията ще намалее;
    8. Създаване на Специализиран фонд за лечение на тежки заболявания през 2011 година, който да покрива разходите за лечение на хора с такава диагноза;
    9. Въвеждане на строг контрол върху разходите в здравната система, като се създаде специално звено към държавната администрация, което да следи ежедневно този процес;
    10. Привличане на инвестиции в здравната система чрез приватизация на част от общинските болници, при запазване на държавната и общинска собственост националните университетски болници и ключови общински болници;
    11. Отдаване на концесия на част от болничните заведения и отделни болнични отделения с цел по-ефективното им функциониране;
    12. Оптимизиране на спешната медицинска помощ, като се осигури локализиране на мобилни лекарски екипи и специализиран транспорт на не повече от 5 километра от всеки жител в страната;
    13. Да се регламентират задължителни отчисления, които всяка година здравноосигурителните фондове да внасят за подобряване на материално-техническата база на здравните заведения;
    14. Драстично намаляване на бюрократичните процедури при търсене на здравна помощ и лечение. Най-важният механизъм в това отношение е електронизацията на системата на здравеопазване и създаване и поддържане на ефективни информационни системи;
    15. Приемане и въвеждане на нормите и директивите на ЕС за свободно движение на пациенти;
    16. Стимулиране на постоянните контакти, обмена на информация и кооперирането между лекарите от различните нива на здравната система.
    1. Увеличаване с над 1 млрд лева на бюджета за образование като до 2013 г. неговият дял да достигне от сегашните 4.1% до 6 % от БВП;
    2. Освобождаване от ДДС на учебниците и учебните пособия;
    3. Модернизиране на системата на образованието в страната и адаптирането й към новите изисквания на икономика на знанието;
    4. Фокусиране на образователната система не върху схоластични методи и обеми от знания, а върху детето, ученика, студента с акцент върху способността за възприемане, преценка и анализ на огромния информационен поток на модерния свят и формиране на нагласи към самостоятелно мислене и критично-позитивно отношение към проблемите и темите на нашето съвремие;
    5. В социален аспект образованието следва да е насочено към изграждането на свободни, компетентни и инициативни личности, приемащи и уважаващи моралните устои и основите на демократичното устройство на обществото ни и възпитавани в две основни насоки - българска и европейска идентичност и глобализиращ се и взаимносвързан свят;
    6. Запазване и развитие на демократичния характер на българската образователна система и осигуряване възможности за равен достъп до образование на всички социални, етнически, религиозни групи, както и на деца със специфични образователни потребности; фокусирането й не върху образователен елит, а към потребностите на масовия ученик или студент и тяхното социализиране и интегриране в обществото;
    7. Приемане и ефективно прилгане на нов закон за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, който да уреди по нов, модерен начин обществените отношения в тези сфери;
    8. По отношение системата на предучилищното възпитание и подготовка: изграждане на сграден фонд за детски градини, които да покрият 100% от децата в предучилишщна възраст; системата на предучилищното възпитание и подготовка да се интегрира в системата на средното образование; въвеждане на делегираните бюджети и в детските градини; безплатни учебни помагала за всички групи до 5 г. (а не само за подготвителните); творческия процес в обучаващия състав трябва да бъде развиван и толериран - неслучайно е казано, че първите седем години са най-важни в живота, следва да се преодолее и разбирането, че детската градина е „забавачка", а детската учителка-„възпитателка"; следва да се изработят автономни критерии за атестация на труда на детската учителка, а не да се пренасят механичо от училищното образование;
    9. По отношение на системата на средното образование: увеличаване на финансирането; ограничаване броя на напускащите училище деца (по данни на националната статистика те са между 20 000 и 25 000 годишно); заедно с финансовата децентрализация следва да се въведе и административна като се предоставят по-големи права на директорите на училища; създаване на единен национален регистър на подлежащите на обучение за проследяване на мобилността и съответно - необхващането на част от децата от образователната система; разработване на нормативно ниво правата и задълженията и възможностите за развитие (статута) на учителя с оглед защита на неговите социални и професионални интереси и повишаване авторитета му в обществото; приоритетно развитие на информационно-комуникационните технологии в училищата; повишаване на родителското и общественото участие в образователния процес; осигуряване на мобилността на учителите чрез изграждане и актуално поддържане на информационна база за обмяна на кадри (банка кадри); диференцираното заплащане на учителя следва да бъде обвързано с квалификацията на учителите и системата за кариерно развитие; разработване на държавни образователни изисквания за инспектиране и контрол в системата на средното образование; • По отношение на висшето образование: увеличаване на средствата за висше образование, наука и иновации от сегашните 0.3%-0.4% от БВП до 1%; приемане на Национална стратегия за развитие на научните изследвания за десетгодишен период, която да отразява основни изисквания на обновената Лисабонската стратегия - увеличаване на средствата за наука и иновации на държавно и фирмено равнище; определяне на приоритетни области за научни изследвания и на съвместни програми по тях; подпомагане на внедрителската дейност и на високотехнологичните фирми; премахване на пречките за мобилност на изследователските кадри; развитие на изследователската инфраструктура; финансирането на висшите училища следва да се обвърже с качеството на обучението и с резултатите от акредитацията, да се въведе принципа „парите следва студента" и да се разширява приложението на проектния принцип на финансиране; нов подход в процеса на оценка и акредитация на висшите училища, която да регламентира обективни и съизмерими критерии за тяхната дейност и тези които не отговарят на него да бъдат закрити. Такъв комплексен подход до голяма степен в момента липсва; нов закон за научните степени и звания, който да отговори на най-наболелите въпроси в тази сфера: отделянето на атестационния орган от зависимостта си от изпълнителната власт (деполитизицаия); структурата на новия орган следва да се формира на принципите на доминиращото представителство на научните среди и сериозно допълващо присъствие на изпълнителната власт и представители на учрежденията, които провеждат държавна политика в тази сфера (напр. университетите); привеждане на класификацията на научните звания със стандартите в ЕС; Прилагане на съвременни и гъвкави форми за стимулиране на студентите (диференцирано заплащане на таксите според успеха; програми за стимулиране на изявени студенти; рейтинги за успех въз основа на писмени изпити и тестове и др.) и включването им-чрез студентските съвети, в органите за управление
    1. Изграждане на гражданско самосъзнание за опазване на чиста и възстановяваща се природа и околна среда;
    2. Ограничаване на замърсяването на въздуха, водата и почвите в България, чрез ефективно прилагане на европейските екологични директиви. Налагане на тежки санкции за гражданите и предприятията замърсители;
    3. Стимулиране на разделното събиране на отпадъци чрез по-голяма информираност на гражданите и санкции срещу системните нарушители на този принцип;
    4. Съхранение на биологичното разнообразие в страната. Строги санкции, наказателна отговорност и ефективни присъди за лицата убиващи защитени животински видове и унищожаващи ценни растения;
    5. Държавни гаранции за опазване на защитените зони от Натура 2000;
    6. Въвеждане на временен мораториум върху изсичането на гори, освен с цел екологична профилактика. Извършване на обективен анализ на досегашното изсичане на гори с промишлена и търговска цел и изправяне пред съд на лицата, отговорни за незаконната сеч;
    7. Подкрепа за биологичното земеделие и производството на биопродукти;
    8. Забрана на производството и търговията с генномодифицирани храни;
    9. Инвестиране в енергийната ефективност на страната;
    10. Подкрепа за инвеститори в производства на електрическа енергия от вятърни турбини и слънчеви панели;
    11. Подкрепа за домакинствата, изграждащи "енергийно-ефективни сгради" (сгради задоволяващи 100% от нуждите си от електроенергия);
    1. Политика, представяща нова концепция за развитие на спорта в страната - като основополагащ фактор за здравето на нацията и произтичащите от това взаимовръзки със здравето на личността, предприемчивостта, трудовата активност, здравното и социалното осигуряване и други обществени системи;
    2. Приемане на национална стратегия за развитие на спорта в България, чиито адресати да бъдат всички поколения - от подрастващите, студентите и работещите до олимпийските шампиони и световните рекордьори;
    3. Увеличаване на финансирането на спорта чрез: централния и общинските бюджети, отчисленията от хазартна дейност и тото и преференции за финансиране на определени спортни дейности;
    4. Мораториум върху приватизацията на държавни и общински спортни бази;
    5. Изграждане на нови спортни бази и съоръжения с държавни и общински средства, които са насочени към масовия спорт и се ползват от всички български граждани. В големите градове - свободно-достъпни игрища и спортни площадки минимум по една във всеки район;
    6. Възстановяване на олимпийския статут на най-големите спортни бази в страната - Белмекен, Национален стадион „Васил Левски", Дианабад, Спортпалас, Несебър, Петрич;
    7. Специално внимание и предлагане на нов подход по отношение на физическото възпитание и спорта на подрастващите, както и възстановяване на спортните бази и съоръжения в училищата;
    8. Създаване на лицензирана допинг-лаборатория, както и обезпечаване на спорта с медико-биологически изследвания.
    1. Национален дебат за възраждане, съхраняване и развитие на българската национална културна идентичност в модерния свят на ХХ1 век;
    2. Стимулиране на културното предприемачество - подпомгане изграждането на връзки между артисти, художници, писатели, управители и бизнеса; специално внимание за онези индустрии, които се опират на информационните технологии; промяна в образователната стратегия - подготовка на човешкия фактор за предизвикателствата на новите индустрии; създаване на инвестиции, рискови фондове, които да стимулират стартиращи иновационни и културни инициативи;
    3. Държавна подкрепа на мениджърски и обучителни организации за разработка на пазари на културен продукт;
    4. Основна част на рекламирането на България зад граница следва да бъде популяризирането на културния туризъм или уникалното културно-историческо наследство на страната;
    5. Сътрудничество с европейски структури най-вече с оглед обмяна на добри практики в управлението, финансирането и развитието на културата;
    6. Стимулиране изграждането на партньорски мрежи и мобилността на творците;
    7. Стимулиране на сътрудничеството между държавата, общините и неправителствения сектор в областта на културата на основата публично-частното партньорство;
    8. Нова роля на българските читалища като средище за развитие на инициативи на гражданското общество и предпоставка за общото културно развитие
    1. Нов политически и обществен консенсус основан на: водеща роля на гражданското общество; консолидиране на партийната система на страната; ограничаване влиянието на представители на специалните служби в политическия живот на страната; консенсус за защита на националните интереси, основан на официално приета българска национална доктрина;
    2. Допитването до народа (референдумите) - да се превърне в основен механизъм за решаване на важни стратегически въпроси от българското общество;
    3. Приемане на изборен кодекс, който да замени сегашната порочна практика управляващите да приемат изборни закони в своя полза. Основни елементи на изборния кодекс да бъдат: въвеждане на смесена пропорционало-мажоритарна система; изчистване на избирателните списъци от т.нар."мъртви души", регионални преброителни центрове; прерайониране на страната с оглед преодоляване на диспропорциите за отделните райони и др.;
    4. Купуването на гласове, фалшификацията на изборните резултати и другите порочни изборни практики, осъществявани от олигархични кръгове в страната застрашава националната сигурност и демократичния правов ред в страната -противодействие на това явление чрез създаването на специално направление в дейността правоохранителните органи за разследването и преодоляването му и поставянето на въпроса пред нашите европейски партньори и международни институции;
    5. Ясни нормативни критерии за определяне на понятието „партии на етническа, расова или верска основа";
    6. Широкомащабна кампания за привличане на международни наблюдатели за монторинг на изборния процес в страната и ангажиране на независими международни преброители на резултатите от изборите;
    7. Стимулиране развитието на гражданското общество в страната - увеличаване на средствата в държавния бюджет за подпомагане на неправителствения сектор и реалното му включване като гарант за защита на обществения интерес при изработване на законодателството и прилагането му.
    1. Върховенството на закона е основен цивилизационен принцип, достижение на общественото развитие. Ние ще прилагаме този принцип без компромиси, защото той е въплъщение на справедливостта и равнопоставеността;
    2. Операция „чисти ръце", осъществена от Независима антикорупционна агенция и насочена срещу олигархията и влиянието на структури на организираната престъпност върху обществения, политическия и икономическия живот в страната;
    3. Независим международен одит и ревизия за скандалните сделки на правителството на Тройната коалиция от БСП, ДПС и НДСВ - приватизация, еврофондове, обществени поръчки, заменки и изправяне пред съд на всички виновни длъжностни лица;
    4. Засилен парламентарен контрол върху дейността на МВР и специалните служби;
    5. Утвърждаване на инспектората към висшия съдебен съвет като независим орган за осъществяване на контрол върху дейността на съдебната система;
    6. Приемане на нов Наказателен кодекс;
    7. Създаване и ефективно функциониране на единна информационна система за превенция и борба с престъпността, която да включва всички държавни органи имащи отношение по въпроса - МВР, Следствие, Прокуратура, Съдебна система, Данъчна, Митническа и Осигурителна администрация;
    8. Прочистване на Полицията от всички корумпирани служители, повишаване на ефективността и намаляване състава й до 30 00 души;
    9. Нулева гражданска и политическа търпимост към корупцията - натиск за оттеглянето от заеманите длъжности до приключване на наказателното производство на всички публични личности, чието име е замесено в корупционни или криминални сделки;
    10. Засилен граждански мониторинг върху дейността на полицията и следствените органи - създаване на специален фонд за включване на неправителствения сектор в процеса.
    1. Разширяване правомощията на Държавната агенция за национална сигурност
    1. Пълноценно участие на страната в процесите на европейска и евроатлантическа интеграция;
    2. Прироритет на нашето европейско членство ще бъде ефективността на европейските институции и на общите европейски политики - енергийна, външно-политическа, военно-отбранителна;
    3. Активно участие в усилията на международната общност за реформиране на световната финансова система, както и на някои от водещите международни институции (ООН);
    4. Търсене на национален консенсус по основните приоритети на външната политика на страната;
    5. Отстояване на националните интереси при провеждането на приоритетите във външната политика на страната - Балкани, Югоизточна Европа, Черноморски басейн;
    6. Активна подкрепа за страните от Западните Балкани за европейското им членство при пълноценно и консенсусно решаване на въпроса за статута на българските национални малцинства в тези страни;
    7. Приоритетно възстановяване на българското гражданство на българите от Вардарска Македония;
    8. Подкрепа за членството на Македония в ЕС и НАТО при условие, че провежда толерантна политика, изключваща фалшификацията на българската история и арогантното отношение към българските граждани;
    9. Облекчена административна процедура (сегашната е до 4 г.) за възстановяване на българското гражданство на лица, имащи български произход от българските диаспори в други страни;
    10. Защита на интересите на българската общност в Гърция (българите в Егейска Македония, както и българските гастербайтери). Постъпки пред гръцката страна за признаване на статут на национално малцинство на българската общност в Гърция;
    11. Подкрепа за интеграционния процес на Турция в ЕС при абсолютното условие за изпълнение от нейна страна на задълженията й по Ангорската спогодба от 1925 г. -изплащането на близо 12 млрд долара на България;
    12. Създаване, по подобие на редица развити страни - Америка, Италия, Швейцария и др. на Национална гвардия, която да се обучи за борба с извънредни ситуации (земетресения, пожари, наводнения, крупни аварии, епидемии и др.), за териториална отбрана и за медико-санитарна подготовка.
bottom of page